SON DAKİKA HABERLERİ

Abdullah Gül'den Erdoğan'a cevap geldi

Abdullah Gül'den Erdoğan'a cevap geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bazı AK Partililer tarafından eleştiri oklarının yöneltildiği Abdullah Gül Cuma Namazı çıkışı açıklama yaptı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cuma Namazı çıkışı gazetecilerin sorularını cevapladı. Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bazı AK Partililer tarafından hafta içi yapılan eleştirilere ise Bu konularla ilgili polemiğe girmek bana yakışmaz. Dolayısıyla her şey zaten ortada. Herkes birbirini biliyor. Onun için bir polemiğe girmek istemiyorum arkadaşlarla" cevabını verdi.

Abdullah Gül'den Anayasa Mahkemesi kararı yorumu

Gül, Anayasa Mahkemesinin gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkındaki tutukluluğuna devam kararıyla ilgili soru üzerine, "Ben cumhurbaşkanı iken ve ayrıldıktan sonra da gazetecilerin tutuksuz yargılanması hem adalet açısından hem Türkiye'nin imajı açısından doğru olduğunu hep söylemişimdir. Bugün de o görüşteyim. Türkiye'nin rahatlaması ve imajıyla, iyileşmesi açısından da hak, hukuk bu konularda yargılama yine devam eder yazarların, çizerlerin, gazetecilerin" cevabını verdi. 

"OHAL inşallah son kez uzatılır"

Abdullah Gül, OHAL'in uzatılmasıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: "Herhalde son defa meclise sevk edildiği kanaatindeyim. İnşallah son kez uzatılır. Türkiye'nin artık demokratik nizama geçtiğini tüm dünyaya göstermesi, özgürlükçü bir yolu izlediğini göstermesi, tekrar reformcu bir Türkiye olduğunu göstermesi, hem özgüveni itibariyle hem Türkiye'nin dış ilişkileriyle tüm ekonomi itibariyle, hem diğer bir çok konularda doğru olacağına inanıyorum. O bakımdan artık tabii ki çok olağanüstü dönem yaşadı. Bunları kontrol altına almak için  bunlar gerekliydi. Ama artık her şey normalleştirilmesi ve Türkiye'nin demokrasinin bütün fonksiyonlarıyla işlediğini göstermek  Türkiye'ye çok büyük bir iyilik olur. Herkes için de büyük bir ümit olur kanaatindeyim."