SON DAKİKA HABERLERİ

Almanya'da koalisyon müzakerelerinde kritik Türkiye maddesi

Almanya'da koalisyon müzakerelerinde kritik Türkiye maddesi

Almanya'da gerçekleştirilen koalisyon görüşmelerinde kritik öneme sahip Türkiye maddesi dikkat çekti.

Almanya'da seçimlerin üzerinden 110 gün geçmesine rağman koalisyon kurulamadı. Hıristiyan Demokratlar (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) 5 gündür koalisyon kurmak için harıl harıl çalışıyorlar. Perşembe günü de olumlu bir sonuç çıkmazsa ufukta erken seçim görünüyor yorumları yapılıyordu. Eğer erken seçim olursa Almanya'da siyasi atmosferi dağıtağı, Almanya Başbakanı Angela Merkel, SPD lideri Martin Schulz ve CSU lideri Horst Seehofer’in koltuklarını kaybedeceği endişesi vardı.

28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaşıldı

Üç parti perşembe günü bu baskı altında görüşmelere başladı. Müzakere cuma sabahına kadar sürdü. Cuma sabahı tarafların 24 saati aşkın bir süredir halen anlaşamadıkları, görüşmenin devam ettiği haberi, yeni koalisyon hükümetinin kurulamayacağı endişesini iyice artırdı. Ancak son anda üç liderin 'sondaj görüşmelerinde' uzlaşmaya vardıkları haberi geldi. Üç lider büyük koalisyon hükümetini devam ettirme konusunda 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı.

Ön sözleşmede yeni hükümetin Türkiye politikası ayrı bir başlıkla yer alıyor. 26’ncı sayfada ‘Türkiye’ başlığıyla yer alan maddeye göre Türkiye’yle yeni fasıl açılmayacak ve açılan fasıl kapanmayacak. Türkiye’ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek.

Ön sözleşmediki kritik Türkiye maddesi şöyle;

“Türkiye bizim için çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kötüleşti. Bu nedenle müzakerelerde bir fasıl kapatılmadığı gibi yeni bir fasıl açmayı da istemiyoruz. Türkiye gereken yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize liberalleşmesi olmayacak ve Gümrük Birliği genişletilmeyecek. “

SPD lideri parti teşkilatlarını ikna turuna çıkıyor

Şimdi sıra SPD’nin 21 Ocak’ta Bonn’da yapacağı olağanüstü kurultayında. SPD, sondaj görüşmelerinde varılan uzlaşma üzerine büyük koalisyonu kurmak için asıl müzakerelere başlanmasını kurultayda delegelerin onayına sunacak. SPD lideri Martin Schulz, kurultayda büyük koalisyon müzakerelerine ‘Evet’ çıkması için parti teşkilatlarını ikna turuna çıkıyor.

İşte 3 partinin anlaştığı maddeler

Üç parti şu konular üzerinde anlaşmaya vardı:

  • Vergi artırımı yok: SPD, üst gelirlilerde vergi zammı istiyordu. Ancak vergi artırımına gidilmeyecek.
  • Sağlık sigortası: Sağlık sigortası primlerinde eşit katılım denilen eski uygulamaya geri dönülüyor. Sağlık sigortasına ödenen primlerde işveren ve çalışandan eşit prim kesilecek.
  • Mülteci göçü sınırlanacak: Yıllık mülteci sayısı 180 bin ile 220 bin arasında kalacak. 220 binden daha fazla mülteci alınmayacak. Mültecilere aile birleşiminde yeni bir düzenleme bulununcaya kadar, eski
  • uygulama devam edecek. Ayda en fazla bin civarında aile birleşimine izin verilecek.
  • Emekli maaşı: Emekli maaşı seviyesi yüzde 48 olarak kalacak. Ücretin yüzde 48’ine tekabül eden emekli maaşı uygulaması 2025 yılına kadar devam edecek.
  • Dayanışma Vergisi: Doğu Almanya’nın ekonomik kalkınması için kesilen dayanışma vergisi kademeli olarak 2021 yılına kadar 10 milyar euro azalacak.
  • İşsizlik sigortası: Primlerde yüzde 0.3 oranında az kesinti yapılacak.